Am ajuns miercuri, 24 februarie 2021, la episodul 24 din seria postărilor cu melodii româneşti de dragoste. De Dragobete - Ziua îndrăgostiţilor la români, am ales videoclipurile următoarelor zece piese superbe despre iubire: VUNK – ”De azi incep sa te uit”, Ellie White – ”Flori de Mai”, AMNA feat. Robert Toma – ”Adorm cu amintirea ta”, Alexandra Usurelu – ”Usor” , Feli – ”Bade, tu esti pui de drac”, Elena Gheorghe - ”Trandafiri”, Alexandra Ungureanu – ”Daca n-am fi impreuna”, DJ Project feat. Roxen – ”Parte din tine”, Pepe – ”M-am jurat”., Giulia - „Absent”.
Să fiţi iubiţi şi iubite! Vizionare plăcută!
VIDEOCLIP NOU, MELODIE NOUĂ: Giulia – Absent (Official Video) 2020 NEW SINGLE, NEW SONG
VIDEOCLIP NOU, MELODIE NOUĂ: Pepe – M-am jurat (Official Video) 2020 NEW SINGLE, NEW SONG
MELODIE NOUĂ, VIDEOCLIP NOU: DJ Project x Roxen – Parte Din Tine | Official Video, 2021 New Single, New Song
Alexandra Ungureanu – Daca n-am fi impreuna (Official Video) 2021
ELENA – Trandafiri | Official Video, 2021 New Single, New Song
Feli – Bade, tu esti pui de drac | Official Video, 2021 New Single, New Song
Alexandra Usurelu – Usor (Official Video) 2021 New Single, New Song
VIDEOCLIP NOU, MELODIE NOUĂ: AMNA feat. Robert Toma – Adorm cu amintirea ta | Official Video, 2021 New Single, New Song
VIDEOCLIP NOU, MELODIE NOUĂ: Ellie White – Flori de Mai (Official Video) 2021 NEW SINGLE, NEW SONG
VUNK – De azi incep sa te uit (Live din sufragerie) 2021 NEW SINGLE
VERSURI, VIDEOCLIP NOU: Alexandra Usurelu - Oare-am ajuns, oare-am plecat (live la Arenele Romane) Bucuresti, 2018 NEW VIDEO, LYRICS
Alexandra Ușurelu - ”Oare-am ajuns, oare-am plecat”
Live la Arenele Romane din București, extras din concertul susținut pe 7 septembrie 2018 în cadrul ”The Fresh” .
Muzică: Joni Mitchell - “Both sides, now”
Adaptare text: Zoia Alecu, Bobby Stoica
Aranjamente muzicale pentru band și cvartet de coarde: Bobby Stoica
Mix și mastering: Bobby Stoica/ArtyBrands
Imagine: Florin Botea, Alex Csiki
Montaj: Florin Botea, Bobby Stoica
Versuri Alexandra Ușurelu - ”Oare-am ajuns, oare-am plecat”:
Doar nori albi dansând pe cer,
Doar mii de stele ce nu pier
Îmi era cald când era ger,
Sunt norii mei de ieri.
Acum e-un Soare mai viclean.
Toți norii ning și plouă-n van.
În tot ce fac, în tot ce spun,
Azi norii-mi stau în drum!
Din două părți mă uit la ei
De jos, de sus, par tot mai grei
Sunt norii unui nenoroc.
De fapt, nu îi cunosc deloc.
Doar povești luceau subtil
În al meu suflet de copil,
Și orice vis se așternea,
Spre zori se împlinea.
Acum deja e un alt show
Tu pleci, mă doare, râzi din nou,
Iar când îmi pasă n-am să las
să pierd timpul rămas.
Credeam că-n dragoste cumva,
Poți dărui și poți lua,
Oare-s iluzii arse-n foc?
Ce-i dragostea, nu știu deloc.
Vise-am strâns, dar nu ți-am spus.
Fior răpus, doar când te-ai dus,
Vedeam în urmă curcubeu,
Circul din jurul meu.
Prieteni mă privesc ciudat,
Ei toți îmi spun că m-am schimbat,
Știu că nimic n-aș fi pierdut,
De-aș fi iubit mai mult.
Privesc din două părți acum
La viața mea, prin foc și fum,
Ce sunt eu azi, ce-am vrut să fiu?
Ce-i viața nici acum nu știu.
Privesc din două părți, cumva,
De jos, de sus, la viața mea
Oare-am ajuns, oare-am plecat
Prin viață?
Încă n-am aflat.
Alexandra Ușurelu a lansat un videoclip nou, pentru melodia ”Prețul corect”, pe canalul său oficial de YouTube în 26 aprilie 2018. Piesa ”Prețul corect” se află pe albumul de debut al Alexandrei Ușurelu - ”La capătul lumii” (2014), fiind compusă de Walter Dionisie pe versurile Ancăi Dionisie și orchestrată de Bobby Stoica. Videoclipul cântecului ”Prețul corect” a fost filmat și produs de The Brothers M. Vizionare plăcută!
VIDEOCLIP NOU, VERSURI: Alexandra Usurelu - Prețul corect (live la TNB 2018) NEW VIDEO, LYRICS
VIDEO NOU 2018: Alexandra Ușurelu - Prețul corect (versuri)
Live la Teatrul Național București, extras din concertul ”Lumea, cum ai vrea să fie”, susținut pe 29 ianuarie 2018.
Mix & master: Bobby Stoica/ArtyBrands
Stage & light design: INDIE Advertising
BUY digital track: http://bit.do/Pretul-corect
Lyrics/Versuri Alexandra Ușurelu - Prețul corect:
Cumpăr neşansă cu un strop de noroc,
Cumpăr o iarnă cu o vară de foc,
Cumpăr un cer cu un loc pe pământ
Cumpăr tăceri cu un singur cuvânt.
Sunt omul sărac pe bogatul Pământ,
Pe mine mă cumpăr, pe mine mă vând.
Vând tot pe nimic şi nimicul îl vând,
Sunt omul sărac pe bogatul Pământ.
Vând zâmbete calde pe lacrimi fierbinţi,
Vând negre păcate pe icoane cu sfinţi,
Vând ziua de ieri pentru ziua de mâine,
Vând foame şi sete pentru apă şi pâine.
Sunt omul sărac pe bogatul Pământ,
Pe mine mă cumpăr, pe mine mă vând.
Vând tot pe nimic şi nimicul îl vând,
Sunt omul sărac pe bogatul Pământ.
Vând lumea întreagă că s-o pot dărui
Şi-o cumpăr tot eu, ca să am ce primi,
Iar când nimic nu mai cumpăr şi vând,
Sunt singur şi-am tot pe pustiul Pământ.
Alexandra Usurelu - Cristalin (piesa noua 2018, versuri, videoclip, new single, new song)/ Foto: Vali Greceanu/ Photo Source: Alexandra Usurelu (Facebook)
Alexandra Ușurelu a lansat o melodie nouă, ”Cristalin”, și videoclipul oficial al cântecului pe canalul său de YouTube vineri, 30 martie 2018. Piesa nouă a Alexandrei Ușurelu - ”Cristalin” este compusă și orchestrată de Bobby Stoica, iar versurile au fost scrise de către Dinu Olărașu. Videoclipul noului single ”Cristalin” a fost filmat și produs de The Brothers M.
”CÂNTEC NOU - «CRISTALIN», cu praf de stele. ✨ Un cântec superb scris de Bobby Stoica pe versurile lui Dinu Olărașu. Așa s-a auzit în cel de-al doilea concert de la TNB, din acest an.”, a scris Alexandra Ușurelu pe pagina sa oficială de Facebook cu ocazia lansării videoclipului piesei ”Cristalin”.
Vizionare plăcută!
VIDEOCLIP NOU, VERSURI, MELODIE NOUĂ: Alexandra Usurelu - Cristalin // live la TNB 2018 (Official Video) NEW SINGLE, NEW SONG, LYRICS
Alexandra Ușurelu - Cristalin
Live la Teatrul Național București, extras din concertul ”Lumea, cum ai vrea să fie”, susținut pe 19 martie 2018.
Mix și mastering: Bobby Stoica/ArtyBrands
Stage & light design: INDIE Advertising
Versuri Alexandra Usurelu - Cristalin:
M-alint sau mă frământ,
M-arăt sau mă ascund,
O Luna Park acum e mintea mea.
Cum am făcut mereu
Mă pierd, atunci, și eu.
Probabil, nici nu am de-ales.
E poate-un înțeles
Sau un subînțeles
Mă înfășoară-o stare foarte blue.
Cum am făcut mereu,
Sunt blue, atunci, și eu.
Oprește-mă din toate tu.
Refren:
Cristalin
E gândul dulce-albastru,
Care zboară către sud
Plutim atât de bine
Cristalin
E gândul tău cuminte
Care-aleargă înspre nord
Te-aștept într-un fiord
În mine-i estival
Afară, hibernal
Poate-i o glumă dulce-a nu știu cui
Cum am făcut mereu,
Glumesc, atunci, și eu
Cumva, fiind a nimănui…
M-alint sau mă frământ,
M-arăt sau mă ascund,
O Luna Park acum e mintea mea.
Cum am fă,cut mereu
Mă pierd, atunci, și eu.
Probabil, nici nu am de-ales.
Alexandra Ușurelu a lansat o melodie nouă, ”Pădurea de gânduri (dystymia)”, și videoclipul oficial al cântecului pe canalul său de YouTube sâmbătă, 17 martie 2018. Piesa nouă a Alexandrei Ușurelu - ”Pădurea de gânduri (dystymia)” este compusă și orchestrată de Bobby Stoica. Videoclipul noului single ”Pădurea de gânduri (dystymia)” a fost filmat și produs de The Brothers M.
”CÂNTEC NOU - «Pădurea de gânduri (dystymia)»
Acesta este cântecul meu despre cei care se pierd prin pădurea lor de gânduri, pentru că lumea nu e așa cum vor ei să fie. Așa s-a auzit și văzut în premieră la Teatrul Național din București, în concertul «Lumea, cum ai vrea să fie» din ianuarie, pe care îl vom susține din nou luni, 19 martie, la TNB.”, a scris Alexandra Ușurelu pe pagina sa oficială de Facebook cu ocazia lansării videoclipului piesei ”Pădurea de gânduri (dystymia)”.
Vizionare plăcută!
VIDEOCLIP NOU, VERSURI, MELODIE NOUĂ: Alexandra Usurelu - PĂDUREA DE GÂNDURI (dystymia) (Official Video) NEW SINGLE 2018, NEW SONG, LYRICS
Alexandra Ușurelu - Pădurea de gânduri (dystymia)
Live la Teatrul Național București, extras din concertul ”Lumea, cum ai vrea să fie”, susținut pe 29 ianuarie 2018.
Muzică și versuri: Bobby Stoica
Aranjament muzical: Bobby Stoica
Mix: Bobby Stoica/ArtyBrands
Mastering: Herman van der Veen/SWT Mastering
Imagine și montaj video: The Brothers M
Stage & light design: INDIE Advertising
BUY digital track: http://bit.do/Padureadeganduri
Versuri Alexandra Usurelu - PĂDUREA DE GÂNDURI (dystymia):
Doar cu hainele de ieri
Stau pe plajă două seri
Doar cu gândurile mele
Să mă-mpac cu ele
Am aflat că și-n deșerturi ninge
Când binele-nvinge
Iar adevăruri sunt ascunse-ntre sâmburi
Prin pădurea de gânduri
Ceva bun cred c-o să se-ntâmple
Chiar dacă știrile au ton ridicat
Câtă lume să-mi cânte fără dungi pe frunte?
Câte mai am de-nvățat?
Ceva bun cred c-o să se-ntâmple…
Poate n-ai să fii erou
Poate eu să pierd din nou
Poate iar mă-ncurcă ele, gândurile mele
Temători într-un ocean de uimire
Sau doar pe-o sârmă subțire
Nu suntem scânduri, suntem suflete rânduri
Prin pădurea de gânduri
Ceva bun cred c-o să se-ntâmple
Chiar dacă știrile au ton ridicat
Câtă lume să-mi cânte fără dungi pe frunte?
Câte mai am de-nvățat?
Ceva bun cred c-o să se-ntâmple…
Reparații pe la constelații
Pentru ample vibrații
Vedem la fel, doar din prea multe unghiuri
Prin pădurea de gânduri
Ceva bun cred c-o să se-ntâmple
Chiar dacă știrile au ton ridicat
Câtă lume să-mi cânte fără dungi pe frunte?
Câte mai am de-nvățat?
Alexandra Usurelu - Ramai gandul cel dintai (piesa noua, videoclip oficial, versuri/lyrics, single nou, new song 2016)/ Foto Facebook Alexandra Usurelu
Alexandra Uşurelu a lansat o nouă melodie, "Rămâi gândul cel dintâi", şi videoclipul oficial al cântecului joi, 29 decembrie 2016, pe YouTube. Piesa "Rămâi gândul cel dintâi" este compusă (muzică şi versuri) de Bobby Stoica, iar regia clipului noului single îi aparţine lui Florin G. Botea.
Cântecul se va afla pe viitorul album al Alexandrei Uşurelu, care va fi lansat în anul 2017. Actorul Marius Manole este protagonist în noul videoclip alături de Alexandra Uşurelu.
"Vă prezint astăzi «Rămâi gândul cel dintâi», unul din cântecele noi de pe următorul meu album, ce vor fi cântate în concertele de la Teatrul Național București, din 30 ianuarie 2017. Marius Manole este «orbul care taie pe cord», rolul celui care umblă la întâmplare prin sufletele noastre și îi mulțumesc pentru prezența extraordinară în videoclipul acestui cântec! Mulțumesc, Marius Manole, Muse Quartet, Muse Orchestra, Simona Semen, Florin G. Botea, Flori, Sara, Flautistu Mircea Adrian și Bobby Stoica, pentru muzică și ideea minunată a clipului!", a scris astăzi Alexandra Uşurelu pe pagina sa oficială de Facebook cu ocazia lansării noului single.
Vizionare plăcută!
Alexandra Usurelu - Ramai gandul cel dintai (videoclip oficial) new single 2016
Alexandra Ușurelu revine cu două concerte simfonice în aceeași zi pe scena Teatrului Național din București.
“Am să fiu eu casa ta”, primul mare concert cu orchestră al noului an, va fi susținut de Alexandra Ușurelu pe 30 ianuarie 2017 de la orele 17:00, respectiv 20:00, pe scena Sălii Mari a Teatrului Național București.
În cadrul concertelor, Alexandra va prezenta alături de orchestra sa de 24 de instrumentiști mai multe melodii de pe al doilea album, ce urmează a fi lansat anul viitor.
”Rămâi gândul cel dintâi” este unul dintre cântecele noi ce se vor auzi în concertele de la TNB, din 30 ianuarie.
Actorul Marius Manole joacă rolul unui orb care ”taie pe cord” în videoclipul ”Rămâi gândul cel dintâi” și ne spune de ce s-a alăturat proiectului Alexandrei Ușurelu: “Îmi place cum există, îmi place discreția cu care își face loc în lume. Muzica ei mi se potrivește perfect. Mi-a plăcut mult să lucrez cu ea. Alexandra Ușurelu e un om care adună în jurul ei energiile pozitive, le dă glas și îi face pe oameni puțin mai fericiți” încheie actorul.
Muzică și versuri: Bobby Stoica
Aranjament pentru band și orchestră: Bobby Stoica
Instrumente cu coarde: Muse Quartet (Alina Horez - vioara I, Nicoleta Petre - vioara a II-a, Maria Colțatu - violă, Corina Ciuplea - violoncel)
Contrabas: Adrian Flautistu
Imagine și montaj clip: Florin Botea
Vestimentația Alexandrei: Simona Semen
Invitați speciali: Marius Manole, Muse Orchestra
Lyrics/Versuri Alexandra Usurelu - Ramai gandul cel dintai:
Rămâi gândul cel dintâi
Și-argintul din ochii căprui
Rămâi zmeul care nu-i
Pierdut printre nori albăstrui
Rămâi cartea-nchisă
Nimănui promisă, îmbrăcată-n praf de stele
Refren:
Ești fum
Dintr-un foc de suflet bun
Ce îneacă toate visurile-n jur Ești orb
La-ntâmplare tai pe cord
La-ntâmplare fugi spre foc și clar obscur
Rămâi unu și nu doi
Zmeu care tulbură ploi
Te-ai dus unde-oceanele s-au scurs,
Unde râuri curg în sus
Ești praful ce s-a strâns
Și zidul care-a plâns, și zidul care-a plâns
Sursa foto (Photo Courtesy), postarea despre cea mai noua melodie lansata de Alexandra Usurelu - Ramai gandul cel dintai (videoclip nou, versuri/lyrics, piesa noua, new single 2016, official song, new video): Alexandra Usurelu (Facebook) - www.facebook.com/AlexandraUsurelu/.
Alexandra Usurelu - Suflet, ramai pur (piesa noua, videoclip oficial, single nou, 2016)
Alexandra Uşurelu a lansat o nouă melodie, "Suflet, rămâi pur", şi videoclipul oficial al cântecului pe YouTube miercuri, 9 martie 2016, alături de artistul indonezian Tongam Sirait. Piesa de dragoste este compusă (muzică şi versuri) de către Bobby Stoica, iar regia clipului noului single, filmat în Indonezia, îi aparţine lui Florin Botea.
Alexandra Uşurelu, Bobby Stoica, Muse Quartet şi colegii lor de scenă au interpretat live miercuri la emisiunea "Neatza cu Răzvan şi Dani" (Antena 1) piesa "Suflet, rămâi pur". Noul cântec este primul single promovat de pe viitorul album al Alexandrei Uşurelu.
Vizionare plăcută!
Alexandra Usurelu - Suflet, ramai pur (Videoclip Oficial) New Single 2016
Versuri/Lyrics - Alexandra Usurelu - Suflet, ramai pur
Iubire, cred c-o să plouă
Sau poate-o să ardă focul.
Poate chiar cerul crapă
Și atunci să se scurgă norocul
Sau poate va veni vremea celor neîntâmplate ,
Sau a păcatelor toate,
Chiar dacă toate or să treacă.
Să știi că munții stau pe loc, chiar dacă pietrele iau foc.
Nisipul sub tălpi e cel mai fin doar după valurile ce vin.
Doar noi doi, numai un noroc ce niciodată nu pleacă.
Între noi, orice-ar fi o să treacă.
Iubire, cu semnu’ întrebării de-o fi să privim totul,
Sau dacă la marginea mării să pară că nu mai e locul,
Atunci va fi vremea să punem vorbele-n teacă
Și palmă pe palmă între noi, orice ar fi o să treacă.
Să știi că munții stau pe loc, chiar dacă pietrele iau foc.
Nisipul sub tălpi e cel mai fin doar după valurile ce vin.
Doar noi doi, numai un noroc ce niciodată nu pleacă.
Între noi, orice-ar fi o să treacă.
Suflet, rămâi pur
Pe sub praf și nori de fum.
Suflet, rămâi pur
Și te-mprăștie-mprejur, împrejur!
Să știi că munții stau pe loc, chiar dacă pietrele iau foc.
Nisipul sub tălpi e cel mai fin doar după valurile ce vin.
Doar noi doi, numai un noroc ce niciodată nu pleacă.
Între noi, orice-ar fi o să treacă.
by AlexandraUsurelu (YouTube), 8 mar. 2016
Alexandra Ușurelu, în ultimii trei ani și jumătate, a avut aproape 300 de concerte
Albumul de debut al Alexandrei Ușurelu, "La capătul lumii", este unul dintre cele mai bine vândute materiale lansate în mod independent., Neatza cu Razvan si Dani, Antena 1, 09-03-2016
by Neatza cu Razvan si Dani (YouTube), 9 martie 2016
Sursa foto, coperta celui mai nou single lansat de Alexandra Usurelu - Suflet, ramai pur (2016): Alexandra Usurelu (Facebook) - www.facebook.com/AlexandraUsurelu
Alexandra Usurelu - Suflet, ramai pur (piesa noua, videoclip oficial, new single, 2016)
Alexandra Uşurelu a lansat o nouă melodie, "Suflet, rămâi pur", şi videoclipul oficial al cântecului pe YouTube miercuri, 9 martie 2016, alături de artistul indonezian Tongam Sirait. Piesa de dragoste este compusă (muzică şi versuri) de către Bobby Stoica, iar regia clipului noului single, filmat în Indonezia, îi aparţine lui Florin Botea.
"Prin oricâte greutăți am trece de-a lungul vieții, să rămânem împreună este întotdeauna o alegere. Acestea sunt cântecul despre cei care aleg să rămână și clipul filmat «pe sub praf și nori de fum». Vă prezint astăzi primul cântec de pe viitorul meu album, «Suflet, rămâi pur»!", a scris Alexandra Uşurelu astăzi pe pagina sa oficială de Facebook cu ocazia lansării în mediul online a celui mai nou single.
Vizionare plăcută!
Alexandra Usurelu - Suflet, ramai pur (Videoclip Oficial) New Single 2016
Versuri/Lyrics - Alexandra Usurelu - Suflet, ramai pur
Iubire, cred c-o să plouă
Sau poate-o să ardă focul.
Poate chiar cerul crapă
Și atunci să se scurgă norocul
Sau poate va veni vremea celor neîntâmplate ,
Sau a păcatelor toate,
Chiar dacă toate or să treacă.
Să știi că munții stau pe loc, chiar dacă pietrele iau foc.
Nisipul sub tălpi e cel mai fin doar după valurile ce vin.
Doar noi doi, numai un noroc ce niciodată nu pleacă.
Între noi, orice-ar fi o să treacă.
Iubire, cu semnu’ întrebării de-o fi să privim totul,
Sau dacă la marginea mării să pară că nu mai e locul,
Atunci va fi vremea să punem vorbele-n teacă
Și palmă pe palmă între noi, orice ar fi o să treacă.
Să știi că munții stau pe loc, chiar dacă pietrele iau foc.
Nisipul sub tălpi e cel mai fin doar după valurile ce vin.
Doar noi doi, numai un noroc ce niciodată nu pleacă.
Între noi, orice-ar fi o să treacă.
Suflet, rămâi pur
Pe sub praf și nori de fum.
Suflet, rămâi pur
Și te-mprăștie-mprejur, împrejur!
Să știi că munții stau pe loc, chiar dacă pietrele iau foc.
Nisipul sub tălpi e cel mai fin doar după valurile ce vin.
Doar noi doi, numai un noroc ce niciodată nu pleacă.
Între noi, orice-ar fi o să treacă.
by AlexandraUsurelu (YouTube), 8 mar. 2016
Sursa foto (Image Courtesy), coperta celui mai nou single lansat de Alexandra Usurelu - Suflet, ramai pur (2016): Alexandra Usurelu (Facebook) - www.facebook.com/AlexandraUsurelu
După succesul concertului susținut împreună cu Symphonic Pop Orchestra în vara anului trecut, Alexandra Ușurelu revine cu un nou proiect simfonic, concertul #PUR, pe una dintre cele mai prestigioase scene românești, cea a Sălii Mari a Teatrului Național “I. L. Caragiale” din București, luni, 18 ianuarie 2016.
Alexandra Ușurelu este una dintre cele mai bine vândute artiste independente din România, iar albumul său de debut, “La capătul lumii”, a primit mai multe nominalizări în cadrul premiilor Radio România și a câstigat trofeul pentru cel mai bun album al anului 2015 la “Mamaia Music Awards”.
“#PUR” este un concert - eveniment multimedia, ce include un playlist cu cele mai cunoscute cântece ale frumoasei artiste, dar și câteva melodii complet noi, ce se vor regăsi pe viitorul ei album. Alexandra Ușurelu, însoțită de band-ul ei, și-a obișnuit publicul din România cu producții de excepție, incluzând videoproiecții și videomapping, iar “#PUR” este cea mai rafinată prezentare a artistei de până acum. Pe lângă de band-ul său foarte apreciat, compus din muzicieni cunoscuți ai scenelor de jazz și rock, artista va fi acompaniată pe scenă și de Muse Orchestra, condusă de Viorel Sârbu, cu aranjamente scrise de Bobby Stoica.
“#PUR” se anunță a fi cel mai spectaculos eveniment cu orchestră al începutului de an.
Invitații speciali vor fi Mircea Vintilă și Dan Byron, iar în deschidere Blue Noise, grupul vocal a cappella, finalist la Eurovision și premiant al mai multor concursuri muzicale, vocale sau de jazz.
Biletele se găsesc la Agenția de bilete a Teatrului Național București, librăriile Cărturești, Humanitas, Diverta, librăria Mihai Eminescu (București), Magazinul Muzica, Senia, Inmedio, Orange, Vodafone, Germanos, OMV, Carrefour, oficiile Poștei Române, SAY Shops, UMAN, IQ BOX, agenţiile Perfect Tour din toată ţara, ZebraPay și online pe www.iabilet.ro, www.eventim.ro, www.bilete.ro, www.myticket.ro.
Sursa: Alexandra Ușurelu la Teatrul Național București, comunicat de presă
Alexandra Usurelu & Muse Quartet - Doua povesti
Alexandra Uşurelu & Muse Quartet - "Două Povești", live din concertele "Două Povești" susținute la Green Hours pe 27 și 28 iunie 2015.
Muzică, versuri, aranjament: Bobby Stoica
Muse Quartet (Alina Horez - vioara I, Nicoleta Petre - vioara a II-A, Maria Colțatu - violă, Corina Ciuplea - violoncel).
Bobby Stoica - pian
Mariano Castro - chitară acustică
Florin Romașcu - percuție
Producție și postproducție audio și video: ArtyBrands
by AlexandraUsurelu (YouTube), 14 iul. 2015
Alexandra Usurelu, Mircea Vintila si Muse Quartet - Ceva se intampla cu noi (live) @ Opriti Timpul
Alexandra Ușurelu și Mircea Vintilă - "Ceva se întâmplă cu noi", live în cadrul emisiunii "Opriţi Timpul", 3 mai 2015
Muzică, versuri, aranjament: Bobby Stoica
Producător: Bobby Stoica
Bobby Stoica - pian
Muse Quartet (Alina Horez - vioara I, Nicoleta Petre - vioara a II-A, Maria Colțatu - violă, Alexandra Pascaru - violoncel).
Costin Oprea - chitară
Adrian Flautistu - contrabas
Cristi Dimitriu - percuție
by AlexandraUsurelu (YouTube), 7 mai 2015
Alexandra Usurelu - Pretul corect (videoclip nou, piesa oficiala, single, 2015) Foto FB
Alexandra Uşurelu a lansat un nou videoclip oficial, pentru melodia "Preţul corect", vineri, 4 septembrie 2015. Piesa este inclusă pe noul album al Alexandrei Uşurelu, intitulat "La capătul lumii" (2014). Discul "La capătul lumii" produs de Bobby Stoica a fost desemnat câştigător la categoria "Cel mai bun album" în cadrul galei Mamaia Music Awards, desfăşurate pe 7 august.
Prin această lansare, artista sprijină campania națională de împădurire pe bază de voluntariat "Plantăm fapte bune în România". Mai multe detalii despre iniţiativă şi noul clip al Alexandrei Uşurelu au fost postate pe canalul oficial de YouTube al îndrăgitei cântăreţe: www.youtube.com/user/alexandrausurelu.
Vizionare plăcută!
Alexandra Usurelu - Pretul corect (videoclip oficial) 2015
Alexandra Uşurelu a lansat vineri, 4 septembrie, videoclipul cântecului “Prețul corect”. Artista sprijină astfel „Plantăm fapte bune în România” - inițiativa națională de împădurire pe bază de voluntariat – care va demara cea mai amplă acțiune de împădurire din România. 1.000.000 de copaci vor fi plantaţi într-o singură zi, pe 14 noiembrie.
Cu ajutorul voluntarilor de pretutindeni și a Ministerul Mediului Apelor și Pădurilor, va fi posibilă plantarea celor 1.000.000 de puieți în mai multe judete din țară, în aceeasi zi.
Voluntarii se pot înscrie începând cu 1 septembrie pe site-ul www.plantamfaptebune.ro
Cântecul se regăseşte pe albumul „La capătul lumii” și este scris de Walter Dionisie, pe versurile Ancăi Dionisie, fiind aranjat și produs de Bobby Stoica. Albumul a primit premiul pentru cel mai bun album al anului 2015 la Mamaia Music Awards, fiind și unul dintre cele mai bine vândute albume independente din România în acest an.
“Prețul corect” vorbeşte despre locul în care ar trebui să ne întoarcem. Aşa cum trebuie să ne întoarcem spre Pământ. Nu doar să-l populăm. Nu doar ca să nu fim singuri, ci să trăim deodată cu EL… şi cu NOI.” (Anca Dionisie)
Videoclipul prezintă legătura dintre doi prieteni, Sasha și Darlan, un băiețel alb și un băiețel de culoare, ce își trăiesc copilăria într-o comunitate ecologică din Brazilia unde natura le este gazdă. Peste ani, aceștia găsesc lumea într-un peisaj dezolant, rezultat al defrișărilor masive din România, în rolurile lor la maturitate jucând actorul Flaviu Crișan și Eric Bonic.
Producție si postproducție video: ArtyBRANDS
Imagine: Alexandra Sandu, Petru Ivu
Coordonator producție: Bobby Stoica
Actori: Sasha, Darlan, Flavius Crișan, Eric Bonic
Filmările videoclipului au fost realizate exclusiv în exterior, în comunitatea ecologică ”Pedra do Sabia” (www.pedradosabia.com) din Brazilia şi în zone afectate de defrișări ilegale din munții Făgăraș, România.
Versuri:
Cumpăr neşansă cu un strop de noroc,
Cumpăr o iarnă cu o vară de foc,
Cumpăr un cer cu un loc pe pământ
Cumpăr tăceri cu un singur cuvânt.
Sunt omul sărac pe bogatul Pământ,
Pe mine mă cumpăr, pe mine mă vând.
Vând tot pe nimic şi nimicul îl vând,
Sunt omul sărac pe bogatul Pământ.
Vând zâmbete calde pe lacrimi fierbinţi,
Vând negre păcate pe icoane cu sfinţi,
Vând ziua de ieri pentru ziua de mâine,
Vând foame şi sete pentru apă şi pâine.
Sunt omul sărac pe bogatul Pământ,
Pe mine mă cumpăr, pe mine mă vând.
Vând tot pe nimic şi nimicul îl vând,
Sunt omul sărac pe bogatul Pământ.
Vând lumea întreagă că s-o pot dărui
Şi-o cumpăr tot eu, ca să am ce primi,
Iar când nimic nu mai cumpăr şi vând,
Sunt singur şi-am tot pe pustiul Pământ.
Alexandra Usurelu si Bobby Stoica - Mamaia Music Awards 07.08.2015
Alexandra Uşurelu a lansat recent pe YouTube două videoclipuri noi cu melodiile "Două poveşti" şi "La capătul lumii", interpretate live împreună cu Muse Quartet. Piesele sunt incluse pe noul album al Alexandrei Uşurelu, intitulat "La capătul lumii" (2014).
Albumul "La capătul lumii" produs de Bobby Stoica a fost desemnat câştigător la categoria "Cel mai bun album" în cadrul galei Mamaia Music Awards, desfăşurate în Piațeta Perla din Mamaia vineri, 7 august 2015.
Audiţie şi vizionare plăcute!
Alexandra Usurelu & Muse Quartet - Doua povesti (VIDEO) 2015
Alexandra Uşurelu & Muse Quartet - "Două Povești", live din concertele "Două Povești" susținute la Green Hours pe 27 și 28 iunie 2015.
Muzică, versuri, aranjament: Bobby Stoica
Muse Quartet (Alina Horez - vioara I, Nicoleta Petre - vioara a II-A, Maria Colțatu - violă, Corina Ciuplea - violoncel).
Bobby Stoica - pian
Mariano Castro - chitară acustică
Florin Romașcu - percuție
Producție și postproducție audio și video: ArtyBrands
Cântecul se găsește pe albumul "La capătul lumii" și se poate comanda aici: http://librarie.carturesti.ro/la-capatul-lumii-398405
Versuri:
Două poveşti
Necitite, cărţile
Neclintite, pernele
Patru colţuri gri în jurul patului,
Goale şi-ale nimănui
Hey, hey.. urlă vântul pe alei
Hey, hey.. nopţi sticloase cu miros de tei
Te-ntreb azi: tu.. cum mai eşti?
Cine-ţi ascultă diseară şoaptele şi două poveşti?
Cea cu-apusul roşu-mov
Sau cea tristă, de alcov?
Neiubiţi şi neiertaţi, lumea-i plină de ciudaţi.
Scrisori nescrise zac netrimise şi suflete mor ne-ntrebate de dor.
Vorbele, dusmancele
Nerostite, tainele
Doar ghicitorile ştiu despre suflet pustiu
Şi chip pământiu.
Hey, hey.. urlă vântul pe alei
Hey, hey.. nopţi sticloase cu miros de tei
Te-ntreb azi: tu.. cum mai eşti?
Cine-ţi ascultă diseară şoaptele şi două poveşti?
Cine-ntreabă? Cine-ascultă? Cine-n urma ta se uită?
Neiubiţi şi neiertaţi, lumea-i plină de ciudaţi
Scrisori nescrise zac netrimise, şi suflete mor ne-ntrebate de dor
Te-ntreb azi: tu.. cum mai eşti?
Te-ntreb azi: tu.. cum mai eşti?
Alexandra Usurelu si Muse Quartet - La capatul lumii | live @ Gradina cu filme
Alexandra Ușurelu și Muse Quartet - La capătul lumii
Live în Grădina cu Filme, 23 iulie 2015.
Cântecul se găsește pe albumul "La capătul lumii" și se poate comanda aici: http://librarie.carturesti.ro/la-capatul-lumii-398405
Albumul ”La capătul lumii” a fost nominalizat ca cel mai bun album al anului 2014 de către Societatea Română de Radiodifuziune.
Producție video: Rival Film, The Brothers M
Postproducție audio și video: ArtyBrands, Rival Film
Muzică, versuri, aranjament: Bobby Stoica
Alexandra Ușurelu - voce
Muse Quartet (Alina Horez - vioara I, Nicoleta Petre - vioara a II-A, Maria Colțatu - violă, Corina Ciuplea - violoncel).
Bobby Stoica - pian
Mariano Castro - chitară acustică
Florin Romașcu - percuție
Versuri:
Din orașul fără haz
Vâslim spre ape turcoaz.
Eu și-un rege mai viteaz
Spre capătul lumii.
Iau cu mine numai pietre ca să pot să-mi fac perete
Pietre din inima ta și-a ta, și-a ta
Poate-așa vă scap pe voi
De tristețea dintre noi.
La capătul lumii e mai verde în vie
Sunt zâmbete gratis, au culori și magie
Ce-o mai fi pe la TV?! Cine știe?
La capătul lumii e-așa cum îmi place mie.
Astăzi au sosit mai mulți,
Și-au pus palme peste frunți.
Și-au dus sufletele-n munți, la capătul lumii.
Să stea limpezi și curate sufletele noastre toate,
Lumea asta-i la apus, ne-am dus, ne-am dus.
Așa poate-am mai salva sufletul și-ncă ceva.
La capătul lumii e mai verde în vie
Sunt zâmbete gratis, au culori și magie
Ce-o mai fi pe la TV?! Cine știe?
La capătul lumii e-așa cum îmi place mie.
Mie-mi place să dau
Și nu prea-mi place să stau
N-am nimic de luat,
Nimic de furat,
Nimic deplasat
Ce azi e gata scrum, mâine poate iar e fum
La capăt de lume.
La capătul lumii e mai verde în vie
Sunt zâmbete gratis, au culori și magie
Ce-o mai fi pe la TV?! Cine știe?
La capătul lumii e-așa cum îmi place mie.
La capătul lumii e mai verde în vie
Sunt zâmbete gratis, au culori și magie
Ce-o mai fi pe la TV?! Cine știe?
La capătul lumii e-așa cum îmi place mie.
Alexandra Usurelu - Mai bine in doi (piesa noua, videoclip, 2015) Foto: Facebook
Alexandra Ușurelu, împreună cu trupa sa, şi Muse Quartet au interpretat superb melodia "Mai bine în doi", live la emisiunea "Neatza cu Răzvan şi Dani" de la Antena 1, vineri, 8 mai 2015.
Enjoy!
Alexandra Ușurelu şi Muse Quartet - "Mai bine în doi" (VIDEO LIVE)
Alexandra Ușurelu și Muse Quartet au cântat live la Neatza melodia ”Mai bine în doi”, Neatza cu Razvan si Dani, Antena 1, 08-05-2015
by Neatza cu Razvan si Dani (YouTube), 7 mai 2015
Cântecul de dragoste "Mai bine în doi" este inclus pe albumul de debut al Alexandrei Uşurelu, intitulat "La capătul lumii". Muzica şi versurile sunt compuse de Bobby Stoica, iar regia noului clip îi aparţine lui Florin Botea. Filmările s-au realizat în Indonezia şi Thailanda. Sâmbătă, 2 mai 2015, a fost lansat oficial videoclipul noului single "Mai bine în doi".
Alexandra Usurelu - Mai bine in doi (videoclip oficial)
Alexandra Usurelu - Mai bine in doi (melodie noua, videoclip oficial, 02.05.2015) Foto: Facebook
Alexandra Uşurelu a prezentat fanilor un nou videoclip, pentru melodia "Mai bine în doi", sâmbătă, 2 mai 2015. Cântecul, o piesă foarte frumoasă de dragoste, este inclus pe albumul "La capătul lumii". Muzica şi versurile sunt compuse de Bobby Stoica, iar regia noului clip îi aparţine lui Florin Botea. Filmările s-au realizat în Indonezia şi Thailanda, după cum menţionează artista pe canalul oficial de YouTube.
Audiţie şi vizionare plăcute!
Alexandra Usurelu - Mai bine in doi (videoclip oficial)
Alexandra Ușurelu - Mai bine în doi (single nou)
Muzică, versuri, aranjament: Bobby Stoica
Producător: Bobby Stoica
Bobby Stoica - pian, chitară
Miruna Vidican - harpă
Cristina Răducan - flaut
Muse Quartet (Alina Horez - vioara I, Nicoleta Petre - vioara a II-A, Maria Colțatu - violă, Corina Ciuplea - violoncel).
Petre Stan - clarinet
Adrian Flautistu - contrabas
Dan Incrosnatu - percuție
Cântecul "Mai bine în doi" se regăsește pe albumul "La capătul lumii", care se poate comanda în format digital aici: https://itunes.apple.com/ro/album/la-capatul-lumii/id950472435, sau în format fizic aici: http://librarie.carturesti.ro/la-capatul-lumii-398405.
Filmările au fost realizate în Danau Toba (Indonezia) și Khanom, Surrathani (Thailanda).
Versuri:
Lumea mea se-mparte
În visuri și fapte,
În planuri de-o noapte și galben de carte.
Îmi beau cafeaua și-mi pun în ramă amintiri din Vamă.
E luni dimineață, e-aiurea și-aș pune pe stop lumea.
Dar parcă-i mai bine
Să merg mai departe prin lume cu tine.
Când nu știu de cine să mă feresc,
Să te-ntreb pe tine.
Cheamă-i pe-ai tăi joi, pe la noi,
Să vadă și ei că e mai bine în doi.
Dar cum să facem noi să-nțeleagă și prietenii tăi?
Îmi strâng părul la spate
Port haine-nflorate.
Eu mă duc spre departe,
Tu parcă vii de pe Marte.
E luni dimineață, e-aiurea și-aș pune pe stop lumea.
Dar parcă-i mai bine
Să merg mai departe prin lume cu tine.
Când nu știu de cine să mă feresc,
Să te-ntreb pe tine.
Cheamă-i pe-ai tăi joi, pe la noi,
Să vadă și ei că e mai bine în doi.
Dar cum să facem noi să-nțeleagă și prietenii tăi?
by alexandrausurelu (YouTube), 2 mai 2015
Photo Courtesy of Alexandra Usurelu (Facebook) - www.facebook.com/AlexandraUsurelu
Dragobetele, sărbătoarea iubirii la români şi a primăverii, 24 februarie / Foto: click.ro
Am ajuns astăzi la episodul 19 din seria postărilor cu melodii româneşti de dragoste. De Dragobete - Ziua îndrăgostiţilor la români, am ales videoclipurile următoarelor piese despre iubire, lansate în 2013, 2014 şi 2015: Direcţia 5 - "De ce iubim", Horia Brenciu şi Delia Matache - "Inima nu vrea", Proconsul - "Eşti fata pentru care cânt", Andra şi Marius Moga - "Atâta timp cât mă iubeşti", Bere Gratis şi Giulia - "Două inimi", Holograf - "Dacă noi ne iubim", Alexandra Uşurelu şi Mircea Vintilă - "Ceva se întâmplă cu noi" şi Lidia Buble - "Inima nu ştie".
Să fiţi iubiţi şi iubite!
directia 5 - De ce iubim (Official Video)
directia 5 - De ce iubim (Official Video) by Cat Music (YouTube), 2 apr. 2014
Horia Brenciu şi Delia - Inima nu vrea (Official Video)
Horia Brenciu & Delia - Inima nu vrea by Horia Brenciu (YouTube), 8 octombrie 2014
Bere Gratis şi Giulia - Două inimi
Bere Gratis şi Giulia - Două inimi by Bere Gratis (YouTube), 31 mai 2013
Andra feat Marius Moga - Atata timp cat ma iubesti (official video HD)
Andra feat Marius Moga - Atata timp cat ma iubesti (official video HD) by MediaProMusic (YouTube), 9 dec. 2013
Proconsul - Esti fata pentru care cant (Official Video)
Proconsul - Esti fata pentru care cant (Official Video) by Cat Music (YouTube), 2 apr. 2014
Holograf - Daca noi ne iubim (Official Video HD)
Holograf - Daca noi ne iubim (Official Video HD) by MediaProMusic (YouTube), 15 mar. 2013
Lidia Buble - Inima nu stie (Official Video)
Lidia Buble - Inima nu stie (Official Video) by Cat Music (YouTube), 17 feb. 2015
Alexandra Uşurelu şi Mircea Vintilă — "Ceva se întâmplă cu noi"
Alexandra Usurelu si Mircea Vintila - Ceva se intampla cu noi by alexandrausurelu (YouTube), 15 apr. 2014
Alexandra Uşurelu (concertul de lansare a albumului "La capătul lumii", 9 ianuarie 2015)/ foto (C): Vlad Eftenie
Alexandra Uşurelu a prezentat în premieră în mediul online joi, 19 februarie 2015, un videoclip cu interpretarea impecabilă live a melodiei "Ţie" din concertul de lansare a albumului "La capătul lumii", susţinut în luna ianuarie. Piesa, compusă de Mircea Rusu pe versurile lui Radu Gyr, este inclusă în primul material discografic din cariera Alexandrei Uşurelu.
Vizionare şi audiţie plăcute!
Alexandra Usurelu - TIE @ lansare album "La capatul lumii" (VIDEO)
Alexandra Ușurelu - "Ție"
Muzică: Mircea Rusu
Versuri: Radu Gyr
Aranjament: Bobby Stoica
Live, în concertul de lansare a albumului "La capătul lumii", susținut pe 9 ianuarie la ArCuB:
Alexandra - voce, chitară acustică
Bobby Stoica - pian
Dan Nicolau - trompetă
Dan Încrosnatu - percuție
Costin Oprea - chitară acustică
Producție video: ArtyBRANDS
Postproducție audio și video: ArtyBRANDS
Versuri:
Toamna cu berze și rațe
Pleacă și vine-n agată
Nimeni, nimic, niciodată
Nu mi te smulge din brațe
Lumea cu pașii in ceață
Ore și evuri de sânge
Nimeni, nimic nu te frânge
Veșnica mea dimineață
Cosmosul lacom de stele
Valsul zăpezilor, dulce
Nimeni, nimic, nu te smulge
Eternităților mele
Cade vecia-n funinge
Moartea în lanțuri legată
Nimeni, nimic, niciodată
Soarele meu nu te stinge
Alexandra Uşurelu - "La capătul lumii" (piesă nouă, videoclip, 28.11.2014)/ foto: Facebook
Alexandra Uşurelu a prezentat oficial vineri, 28 noiembrie 2014, noua melodie intitulată "La capătul lumii" şi videoclipul acestei piese frumoase. Cântecul face parte din albumul de debut al artistei, "La capătul lumii", ce va fi lansat pe 9 ianuarie 2015 la sala ArCuB din Bucureşti în cadrul unui concert.
În Valparaiso, Chile, a fost filmat în mare parte clipul noului single. Vizionare plăcută!
Alexandra Usurelu - La capatul lumii (videoclip oficial)
Alexandra Ușurelu - La Capătul lumii (piesă nouă, 28.11.2014)
Muzică și versuri: Bobby Stoica
Producător: Bobby Stoica
Producție si postproducție video: ArtyBRANDS
Imagine: Alexandra Sandu, Florin Botea
Montaj: Florin Botea
Invitat special: Andreea Marin
Filmările au fost realizate în Valparaiso (Chile), Itacare (Brazilia), Ceainăria Infinitea, Casa Mărgărit.
Versuri:
Din orașul fără haz
Vâslim spre ape turcoaz.
Eu și-un rege mai viteaz
Spre capătul lumii.
Iau cu mine numai pietre ca să pot să-mi fac perete
Pietre din inima ta și-a ta, și-a ta
Poate-așa vă scap pe voi
De tristețea dintre noi.
La capătul lumii e mai verde în vie
Sunt zâmbete gratis, au culori și magie
Ce-o mai fi pe la TV?! Cine știe?
La capătul lumii e-așa cum îmi place mie.
Astăzi au sosit mai mulți,
Și-au pus palme peste frunți.
Și-au dus sufletele-n munți, la capătul lumii.
Să stea limpezi și curate sufletele noastre toate,
Lumea asta-i la apus, ne-am dus, ne-am dus.
Așa poate-am mai salva sufletul și-ncă ceva.
La capătul lumii e mai verde în vie
Sunt zâmbete gratis, au culori și magie
Ce-o mai fi pe la TV?! Cine știe?
La capătul lumii e-așa cum îmi place mie.
Mie-mi place să dau
Și nu prea-mi place să stau
N-am nimic de luat,
Nimic de furat,
Nimic deplasat
Ce azi e gata scrum, mâine poate iar e fum
La capăt de lume.
La capătul lumii e mai verde în vie
Sunt zâmbete gratis, au culori și magie
Ce-o mai fi pe la TV?! Cine știe?
La capătul lumii e-așa cum îmi place mie.
La capătul lumii e mai verde în vie
Sunt zâmbete gratis, au culori și magie
Ce-o mai fi pe la TV?! Cine știe?
La capătul lumii e-așa cum îmi place mie.
de la alexandrausurelu (YouTube), 28 nov. 2014
"Ceva se întâmplă cu noi" este precedentul videoclip al Alexandrei Uşurelu, lansat în colaborare cu Mircea Vintilă (aprilie 2014).
Photo Courtesy of Alexandra Usurelu (Facebook) - www.facebook.com/AlexandraUsurelu
Alexandra Uşurelu cu Symphonic Pop Orchestra (dirijor: Andrei Tudor) / foto: Facebook
"Ceva se întâmplă cu noi", "Fuga Pământului", "Când zâmbeşti", "Acesta-i sufletul meu", "Baladă pentru o minune", "Fericirea"... Şase piese cântate live impecabil de Alexandra Uşurelu şi partenerii de scenă.
Vizionare şi audiţie plăcute!
Alexandra Usurelu & Mircea Vintila - Ceva se intampla cu noi | live la Palatul Ghika
Alexandra Ușurelu și Mircea Vintilă - Ceva se întâmplă cu noi, live la Palatul Ghika, 17 aprilie 2014
Muzică și versuri: Bobby Stoica
Pian: Bobby Stoica
Chitară: Mariano Castro
Contrabas: Adrian Flautistu
Percuții: Dan Încrosnatu
alexandrausurelu (YouTube)
Alexandra Usurelu cu Symphonic Pop Orchestra - Fuga Pamantului
Alexandra în concert live cu Symphonic Pop Orchestra, în cadrul evenimentului Ave Maria Symphonic Pops.
Dirijor: Andrei Tudor
Muzică și versuri: Bobby Stoica
Producător: Bobby Stoica
Aranjament: Bobby Stoica
Alexandra Ușurelu band:
Bobby Stoica - chitară
Mariano Castro - pian
Răzvan Cojanu - contrabas
Dan Încrosnatu - percuții
Cu participarea Ilenei Rotaru - harpă
alexandrausurelu (YouTube)
Alexandra Usurelu cu Symphonic Pop Orchestra - Cand zambesti
Alexandra în concert live cu Symphonic Pop Orchestra, în cadrul evenimentului Ave Maria Symphonic Pops.
Dirijor: Andrei Tudor
Muzică și versuri: Cornel Ilie
Producător: Bobby Stoica
Aranjament: Andrei Tudor, Bobby Stoica
Alexandra Ușurelu band:
Bobby Stoica - pian, chitară
Mariano Castro - chitară, pian
Răzvan Cojanu - contrabas
Dan Încrosnatu - percuții
alexandrausurelu (YouTube)
Alexandra Usurelu cu Symphonic Pop Orchestra - Acesta-i sufletul meu
Alexandra în concert live cu Symphonic Pop Orchestra, în cadrul evenimentului Ave Maria Symphonic Pops.
Dirijor: Andrei Tudor
Muzică și versuri: Bobby Stoica
Producător: Bobby Stoica
Aranjament: Andrei Tudor, Bobby Stoica
Alexandra Ușurelu band:
Bobby Stoica - pian, chitară
Mariano Castro - chitară, pian
Răzvan Cojanu - contrabas
Dan Încrosnatu - percuții
alexandrausurelu (YouTube)
Alexandra Ușurelu - Baladă pentru o minune (live la Radio3net, Florian Pittis)
Alexandra Ușurelu - Baladă pentru o minune
Muzică și versuri: Vunk
Chitară: Mariano Castro
Pian: Bobby Stoica
Live la Radio3net, Florian Pittis
18.03.2014
alexandrausurelu (YouTube)
Alexandra Usurelu - Fericirea
Alexandra Usurelu - "Fericirea" live la Casa Artelor, 22 decembrie 2013
Alexandra Ușurelu - voce
Bobby Stoica - pian
Mariano Castro - chitară
Muzica: Bobby Stoica
Versuri: Dan Badea
alexandrausurelu (YouTube)
Sursa foto: Alexandra Usurelu - www.facebook.com/AlexandraUsurelu
Alexandra Uşurelu, Mircea Vintilă, Bobby Stoica - videoclip nou, 2014 - "Ceva se întâmplă cu noi"
Alexandra Uşurelu şi Mircea Vintilă lansează astăzi oficial un nou videoclip, pentru melodia de dragoste "Ceva se întâmplă cu noi". Evenimentul, care va avea loc la ora 20:00 la Palatul Ghika din Bucureşti în cadrul unui spectacol, face parte din seria de concerte "Jazz Syndicate Live Sessions".
Alexandra Uşurelu şi Mircea Vintilă - "Ceva se întâmplă cu noi" (videoclip oficial)
Alexandra Ușurelu și Mircea Vintilă - Ceva se întâmplă cu noi
Muzică și versuri: Bobby Stoica
Producător: Bobby Stoica
Producție si postproducție video: ArtyBRANDS
Imagine: Alexandra Sandu, Bogdan Grigore
Coordonator producție: Viorel Copolovici
Asistent cameră: Marco Antonio
Montaj: Petru Ivu, Șerban Ionescu
Colorizare: Petru Ivu
Actori: Natalia Luquetta, Leandro Prado de Oliveira, Florian Campean.
Filmările au fost realizate în Itacare, Brazilia, în locațiile: Vila Rosa, Oasis, Casa do Marina, Casa Nakamura, Praia da Costa și Sangria.
Versuri:
Un catarg s-a scufundat
În altă parte-o ancoră s-a ridicat
Să ai grijă de sufletul tău
Promite-mi c-ai să-ncerci să iubești mereu
Trec zorii fără noi când iubim puțin
Trupuri pline cu oameni goi
Într-o vară în declin
Ceva se întâmpla cu noi, ceva se întâmplă cu noi
O poveste s-a-ncheiat
Alta-abia acum se spune răspicat
Să îmi scrii trei rânduri, să-mi desenezi o floare
Să iubești, chiar dacă doare
Trec zorii fără noi când iubim puțin
Trupuri pline cu oameni goi
Într-o vară în declin
Ceva se întâmpla cu noi, ceva se întâmplă cu noi
"Alexandra, ce se-ntâmplă cu noi, o să-ntelegi mai târziu
Ca-i un fel de război între capul greoi
Și sufletul nostru cu-ale sale nevoi
Că iubiții-s păuni, într-un sat de nebuni
Că și ziua de luni poate-aduce minuni."
Trec zorii fără noi când iubim puțin
Trupuri pline cu oameni goi
Într-o vară în declin
Trec zorii fără noi când iubim puțin
Tot ce-am strâns vreme de-un an
Se scrie cu senin, se iartă din plin
Se-aruncă și se șterge ce-i venin