marți, 1 iulie 2014

REZUMAT. Argentina - Elveția 1-0. CM 2014

Argentina - Elveția 1-0 / Calificare cu mari emoții, în prelungiri

Argentina a acces pentru a treia oară la rând în ”sferturile” CM, după un meci spectaculos, dar pe care l-a dominat autoritar, contra Elveției, scor 1-0, decis de reușita lui Angel di Maria, în minutul 118. După trei minute, elvețienii au lovit bara, prin Blerim Džemaili, informează Ştirile TVR.
Angel di Maria și-a calificat naționala în ”sferturile” Mondialului brazilian prin a 10-a reușită în tricoul echipei reprezentative, la al 51-lea meci. De asemenea, atacantul de 26 de ani al lui Real Madrid a înscris în premieră la o Cupă Mondială.
De remarcat că acesta este primul meci al Argentinei din acest turneu final în care Lionel Messi nu a marcat.

Ultimul meci dintre cele două formații a avut loc în februarie 2012, la Berna, iar sud-americanii s-au impus cu 3-1 (Lionel Messi '20, '88, '90+3 / Xherdan Shaqiri '49).
Elveția are în palmares trei prezențe în ”sferturile” Cupei Mondiale (1934, 1938, 1954), alte două, în ”optimi” (1994, 2006), iar de patru ori nu au reușit să treacă de faza grupelor (1950, 1962, 1966, 2010).
Argentina, campioană mondială în 1978 și 1986, a fost eliminată în ”sferturi” la ultimele două ediții al CM, după ce nu reușise să treacă de faza grupelor în 1998.
Vezi mai mult, inclusiv rezumatul video al meciului comentat în limba română, pe Ştirile TVR.ro.

Ángel Di María Goal vs Switzerland. Argentina vs Switzerland 1-0. Highlight World Cup 2014