sâmbătă, 5 iulie 2014

REZUMAT VIDEO. Brazilia - Columbia 2-1. CM 2014

Brazilia - Columbia 2-1 / Brazilia, în a 11-a semifinală a CM, prima după 12 ani

Brazilia s-a calificat în semifinalele CM 2014, după ce a trecut fără emoții de Columbia, scor 2-0, la Fortaleza, grație golurilor reușite de doi fundași centrali. Echipa antrenată de Luis Felipe Scolari va lupta contra Germaniei pentru un loc în finală, în 8 iulie, la Belo Horizonte, informează Ştirile TVR.
Golurile brazilienilor au fost marcate de Thiago Silva ('7) și David Luiz ('69). Acesta din urma a punctat splendid, în vinclu, direct dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri. Dacă Thiago Silva a marcat al treilea gol pentru naționala Braziliei, și primul într-o partidă oficială, David Luiz a marcat doar a doua oară pentru propria reprezentativă, după reușita din meciul cu Chile, din ”optimi”.

Golul columbienilor a fost marcat de golgheterul Cupei Mondiale din Brazilia, James Rodriguez ('80), dintr-un penalty obținut de Carlos Bacca, introdus pe teren cu 10 minute înainte de această fază. James Rodriguez, atacantul de 22 de ani al lui AS Monaco, mai punctase de 5 ori la această ediție a CM și de alte 5 ori pentru naționala Columbiei.

Celelalte 10 semifinale din istoria naționalei braziliene, campioană mondială de 5 ori (1958, 1962, 1970, 1994, 2002), s-au consemnat în 1938, 1950, 1958, 1962, 1970, 1974, 1978, 1994, 1998 și 2002.
Columbia s-a aflat în premieră în ”sferturile” CM: în 1990 a fost eliminată în ”optimi” de Camerun, iar în 1962, 1994 și 1998 nu a trecut de faza grupelor.
De remarcat că ultimele patru dueluri dintre Brazilia și Columbia s-au încheiat la egalitate. Cu toate acestea, Selecao s-a impus de 15 ori în meciurile directe, 8 partide s-au încheiat nedecis, iar Columbia a reușit să câştige doar două confruntări.
Vezi mai mult, inclusiv rezumatul video al meciului comentat în limba română, pe Ştirile TVR.ro.

Brazil vs Colombia 2-1. Goals & Highlights. World Cup 04.07.2014