marți, 1 iulie 2014

REZUMAT VIDEO. Germania - Algeria 2-1. CM 2014

Germania - Algeria 2-1 / Nemții s-au calificat cu emoții, după prelungiri

Germania a acces în al 16-lea sfert de finală al CM, după prima victorie din istorie în fața Algeriei, scor 2-0, după prelungiri, grație golurilor marcate de André Schürrle ('92) și Mesut Özil ('119), respectiv Abdelmoumene Djabou ('120+1). Nemții se vor duela cu Franța pentru un loc în semifinale, în 4 iulie, la Rio de Janeiro, informează Ştirile TVR.
André Schürrle a punctat pentru a 14-a oară pentru Germania, în 37 de partide, iar Mesut Özil a reușit al 18-lea gol, în jocul cu numărul 59 pentru echipa reprezentativă.

Germania nu învinsese niciodată Algeria, în cele două jocuri disputate până acum. Mai mult, africanii le-au stricat nemților debutul la CM din 1982, printr-o victorie cu 2-1, la Gijón (16 iunie).
Dacă Germania, campioană mondială în 1954, 1974 și 1990, nu a ratat decât două turnee finale (1930 și 1950) și s-a clasat pe locul al treilea la ultimele două Cupe Mondiale, Algeria a bifat al patrulea turneu final și s-a aflat în premieră în faza optimilor de finală. În 1982, 1986 și 2010 nu a reușit să depășească faza grupelor.
Vezi mai mult, inclusiv rezumatul video al meciului comentat în limba română, pe Ştirile TVR.ro.

Germany vs Algeria 2-1. Goals & Full Highlights. World Cup 30.06.2014