miercuri, 2 iulie 2014

REZUMAT VIDEO. Belgia - SUA 2-1. CM 2014

Belgia - SUA 2-1 / Belgia reeditează, cu Argentina, semifinala CM din 1986

Belgia a eliminat dramatic, în prelungiri, inimoasa echipă a Statelor Unite, din ”optimile” CM 2014, și se va duela cu Argentina pentru un loc în semifinale. Cele două echipe vor reedita astfel penultimul act al turneului din 1986, când sud-americanii s-au impus cu 2-0, informează Ştirile TVR.
Belgienii, aflați pentru a doua oară în istorie în ”sferturile” unui CM, s-au impus grație golurilor marcate de Kevin de Bruyne (’93) și Romelo Lukaku (’105), respectiv Julian Green (’107), după un meci în care au avut nu mai puțin de 27 de șuturi pe poartă și 19 cornere.

Belgia a mai ajuns în această fază a competiției în 1986, când a fost învinsă în semifinale de Argentina, scor 2-0 (Maradona '51, '63). ”Dracii Roșii” aveau să piardă și finala mică, 2-4, după prelungiri, în fața Franței.
Belgienii mai au în palmares, la Cupa Mondială, trei optimi de finală: 1990, 1994 și 2002.
De partea cealaltă, SUA, semifinalistă în 1930, mai are în palmares doar alte două prezențe în ”optimi”: în 1994 și 2010. În 1934, 1950, 1990, 1998 și 2006 nu a reușit să depășească prima rundă a competiției.
Cele două echipe s-au mai întâlnit de cinci ori, iar singurul succes american s-a înregistrat în 1930, la ediţia inaugurală a Cupei Mondiale, când echipa SUA a învins cu 3-0 în grupă, în drumul său către semifinalele competiţiei. Belgia a câştigat celelalte patru partide, ultima în data de 29 mai 2013, la Cleveland, cu scorul de 4-2.
Vezi mai mult, inclusiv rezumatul video al meciului comentat în limba română, pe Ştirile TVR.ro.

Belgium vs USA 2-1. Goals and Highlights. World Cup 01.07.2014